Výstava – Ľudia pre kone

“Tvoj kôň môže byť len tak odvážny, ako ty sám.” (Patt Parelli)

Kone a svet

Kone sú neodeliteľnou súčasťou sveta, ľudí a celej našej histórie. Ľudstvo sprevádzali vojnami, víťazstvami aj pádmi. Pomáhali na poliach, aj pri tvrdej práci v horách. Konská sila bola využívaná pri záprahu s kočiarmi a tiež na železnici. V časoch minulých boli súčasťou súťaží na pobavenie ľudu, svoj voľný čas si na konskom chrbte krátili a spríjemňovali zámožní páni z hradov, zámkov či kaštieľov.

Dnes sú kone taktiež súčasťou rôznych súťaží, dostihov alebo sa im ľudia venujú v rámci svojho voľného času. Taktiež sú aj dnes využívané ako sila na poliach a pri práci s drevom v horách.

Už deti navštevujú jazdecké školy, budujú sa rôzne ranče, kam môže široká verenosť. V súčastnosti majú ľudia ku koňom blízko. A tieto “vzťahy” sú prevažne založené na láske, ktoré človek k tomuto “pánovi” všetkých zvierat pociťuje. Už to nie je len o vojnách, práci a zábave pre pánov.

Dávame im svoju lásku, čas a starostlivosť. A oni nás odmeňujú rovnako veľkou láskou a tým najkrajším pohľadom na svet – ktorý je z konského sedla, pomedzi jeho uši. Nie je to však pre každého. Kone sú temperamentné zvieratá, vedia byť poriadne divoké. Ale ten, kto sa naučí hovoriť ich jazykom, si k ich srdcu (a do sedla) cestu nájde.

OZ Kone ľuďom

Takouto cestou si prešla aj Evka z OZ Kone ľudom. Tá sa od svojich 12 rokov venuje zvieratám a od tohto veku je s nimi v denno dennom kontakte. V posledných rokoch sa takto venuje koňom a psom v Občianskom združení Kone ľudom. Evka spolu so svojou rodinou – manželom a maminou, dáva šancu zvieratám, ktoré by už inak neboli medzi živými. Boli týrané, nechcené prípadne mali rôzne zranenia a choroby. Pre Evku neboli prekážkou ani dve tehotenstvá a aktuálne sa všetkým zachráneným koníkom a psíkom venuje aj popri dvoch malých deťoch. OZ Kone ľudom sa nachádza v Blatnom (pri Senci). A hoci Evka aj s rodinou bojujú zo všetkých síl, najväčšou prekážkou pre nich sú financie. Potrava pre zvieratá, krmivá, potrebné lieky, ale tiež areál, stajne a koterce si vyžadujú značné finančné aj materiálne prostriedky.

Fotenie

Stačila mi jedna návšteva, aby som pochopila, že toto miesto má svoje čaro. Ale potrebuje pomoc, aby sa prostredie mohlo zveladiť. Lebo pri starostlivosti o zvieratá ide úprava areálu pomalšie. Rozhodla som sa pomocť tak ako viem, s tým čo urobiť viem – fotkami.

  • S krásnou modelkou Luciou Púčikovou z agentúry New Deal Management, s ktorou sme sa zoznámili v ten prvý deň našej návštevy OZ v Blatnom, sme do týždňa dohodli spoločné fotenie s koňmi.
  • Za korunu a nádherné šaty z kolekcie “Tudorovcov” ďakujem talentovanej návrhárke Matty Urbanič – designer.
  • O krásny styling (vlasy a make-up) sa nám postarala nadaná make-up artistka Andrea Doláková.
  • A v neposlednom rade ďakujem Katke Halmo (Katka Halmo Photography), za asistenciu pri fotení a za backstage videá.
  • Veľké ďakujem patrí aj pani Evke Piknovej, z OZ Kone ľudom za to, že nám celé toto fotenie dovolila uskutočniť.

PARTNERI

SPONZORI

Galéria obrazov